Historia MGOK Sędziszów Młp.
Historia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim
Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim powstał w 1957 roku, to jest wraz z oddaniem do użytku nowo wybudowanego obiektu. Pierwotnie funkcjonował jako Powiatowy Dom Kultury, by w 1975 roku zostać przekształconym w Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim i pod tą nazwą istnieje do dnia dzisiejszego.
Kierownikiem nowego domu kultury został Władysław Wit (1958-59). Jednym z pierwszych jego osiągnięć było uruchomienie kina „Jedność”. Premierowa projekcja odbyła się 15 września 1958 roku. Wyświetlono film radziecki o bohaterze Armii Czerwonej, słynnym Czapajewie.
Początkowo w Sędziszowie odbywały się kursy dla instruktorów kulturalnych z całego województwa, wkrótce powstały koła artystyczne: plastyczne, muzyczne i sekcja rytmiczna.
W grudniu 1958 roku uroczyście otwarto salę widowiskową, ze sceną i widownia liczącą 278 miejsc, prezentując na scenie spektakl „Damy i huzary” przygotowany przez miejscowy zespół teatralny.
W 1959 w budynku domu kultury umieszczono bibliotekę publiczną.
Po Władysławie Wicie, funkcję kierownika pełnili kolejno: Mieczysław Umiński (1959-60), Stanisław Inglot (1961-63) oraz Lucjan Śliwa (1963-90).
W 1965 roku w placówce uruchomiono poradnię kulturalno-oświatową, powstał dziecięcy zespół teatralny, teatr poezji, odbywały się wystawy, prelekcje, spotkania, powstały kółka zainteresowań: szachowe, filatelistyczne, brydża sportowego i fotograficzne. Oprócz działalności typowo kulturalnej, w pomieszczeniach domu kultury zorganizowano „Uniwersytet dla rodziców” oferujący: kursy szycia, prowadzenia gospodarstwa domowego, a także naukę gry na instrumentach. Często gościli w Sędziszowie uznani artyści: Bogumił Kobiela, Wojciech Gąssowski, Anna Jantar, Maria Koterbska, Halina Frąckowiak, Marek Perepeczko.
Sędziszowski dom kultury włączył w swoje struktury członków byłego chóru, działającego przy Ochotniczej Straży Pożarnej, tworząc chór męski „Echo”, a także zespół teatralny, przygotowujący co sezon nową premierę.
W roku 1978 po raz pierwszy zorganizowane zostały Dni Sędziszowa, a wkrótce także pierwszy Jarmark Folklorystyczny.
W 1991 roku, stanowisko Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury objął Kazimierz Popielarz. Wkrótce powstały nowe formy działalności: Zespół Pieśni i Tańca „Rochy”, Zespół Tańca Estradowego „Blues”, Telewizja Sędziszów, kapela podwórkowa „Paka Sędzisza”, młodzieżowy teatr „Sędziszek”, a później teatr młodzieżowy, koło brydżowe, koło szachowe, po latach upadku odrodziło się Kino „Jedność”.
Od 2017 roku, przez siedem kolejnych lat, organizowany był Dino Top Festiwal. MGOK organizował festiwal wspólnie z Urzędem Miejskim w Sędziszowie Małopolskim, Polskim Radiem Rzeszów i TVP3 Rzeszów.
Od dnia 01.02.2018 r Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury kieruje Pani Dyrektor Katarzyna Hagdej.
W 2018 r. rozpoczęto I etap przebudowy i modernizacji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim, który to zakończył się w kolejnym roku, a efektem prac było pozyskanie dodatkowej przestrzeni na potrzeby prowadzenia działalności telewizyjnej przez MGOK, a dokładniej Telewizję TVS Sędziszów Małopolski będącej w strukturach MGOK. Wyremontowane zostały pomieszczenia starego mieszkania służbowego, które do tej pory nie było wykorzystywane. Obecnie pomieszczenia te pełnią funkcję studia telewizyjnego wraz z zapleczem socjalno-sanitarnym.
W 2019 r. dokonano rozbudowy i przebudowy budynku Biblioteki Publicznej przy ul. Fabrycznej w Sędziszowie Młp., która również znajduje się w strukturach MGOK.
W 2021 r. dokonano II etapu przebudowy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim, w ramach którego wykonano remont sali widowiskowej, a co za tym idzie wymieniono istniejące na sali krzesełka na nowe fotele kinowe. Obecnie widownia liczy 244 miejsca siedzące.
W 2022 r. reaktywowano teatr „Sędziszek”, tworząc nową formację o nazwie Grupa Teatralna Feniks.
W 2024 r. powstały nowe formy działalności: Grupa Wokalna „Young Voice”, Grupa Wokalna „Wesołe Nutki”, „Klub Słowa” – Doskonalenie Mowy Scenicznej oraz „Środowisko Kulturalne”.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp. jest samorządową instytucją kultury prowadzącą podstawową działalność w zakresie upowszechniania i ochrony kultury. Wspiera, organizuje oraz promuje amatorski ruch artystyczny Prowadzi działalność w zakresie organizacji imprez okolicznościowych, obrzędowych, rocznicowych. Tworzy warunki do rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego. Organizuje cykliczne wydarzenia kulturalne o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim w tym koncerty, festiwale przedstawienia teatralne, konkursy. Prowadzi edukację kulturalną szczególnie wśród dzieci i młodzieży, wychowuje przez sztukę, muzykę taniec. Współpracuje z instytucjami, stowarzyszeniami i związkami twórczymi oraz twórcami indywidualnymi. Prowadzi, organizuje działalność zespołów tanecznych , folklorystycznych, teatralnych , muzycznych.
Wiodące imprezy które są organizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury to:
- Dni Sędziszowa Małopolskiego.
- Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej
- Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje”
- Gminne Dożynki
- Kiermasz Palm i Pisanek Wielkanocnych
- Gminny Przegląd Twórczości Artystycznej Przedszkoli Scena dla Malucha
- Gminne obchody Dnia Kobiet
- Uroczystość z okazji rocznicy Nadania Praw Miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego
- Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości
- Uroczystość z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Gminne Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Letnie kino plenerowe
- Coroczne zajęcia w okresie ferii zimowych i wakacji
- Sylwester pod gwiazdami
Ponadto MGOK organizuje samodzielnie, bądź we współpracy z instytucjami samorządowymi, placówkami oświatowymi i kulturalnymi, konkursy literackie, historyczne, plastyczne, recytatorskie, kulinarne, turnieje szachowe, wystawy i wernisaże oraz koncerty znanych artystów. Placówka regularnie współpracuje z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.