“a ponad ziemią z kulami latały brylanty, rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim.”

W sierpniu tego roku mija 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim w ramach cyklicznego ŚRODOWISKA KULTURY zaprasza Państwa na spektakl

„a ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.

W czasach, gdy polskość staje się symbolem nieugiętej woli i ducha, pragniemy upamiętnić tych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Powstanie Warszawskie było aktem najwyższej odwagi, niezłomności i miłości do Polski, a postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najznakomitszych poetów pokolenia Kolumbów, jest wcieleniem tych wartości. Jego poezja, przepełniona głębokim patriotyzmem i tęsknotą za wolnym krajem, staje się nieśmiertelnym świadectwem polskiego ducha walki i poświęcenia. Upamiętniając te heroiczne chwile, oddajemy hołd wszystkim bohaterom, których ofiara jest fundamentem naszej niepodległości.

Baczyński, który zginął w czwartym dniu Powstania, jest autorem wszystkich tekstów wykorzystanych w spektaklu.

Widowisko przedstawia powstańcze losy żony Krzysztofa, Barbary, która po jego śmierci wspomina swoją miłość, spotyka (może tylko w wyobraźni) profesora swojego męża z gimnazjum, wspomina z nim szalone, szczenięce lata, by na końcu pójść drogą swojego ukochanego.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Przemysław Tejkowski – aktor, niegdyś dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, obecnie pracownik MGOKS w Sędziszowie Małopolskim. W spektaklu zobaczymy go w towarzystwie Adrianny Kieś – rzeszowianki, absolwentki AST w Krakowie, laureatki głównej nagrody aktorskiej za rolę w przedstawieniu dyplomowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Adrianna jest aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie. To ona zaczaruje nas śpiewając wiersze Baczyńskiego do muzyki Zygmunta Koniecznego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.

Zapraszamy Państwa w piękną, romantyczną, poetycką podróż. ŚRODOWISKO KULTURY,

środa, 14 sierpnia, godz. 18.00.a

Podobne wpisy