|

Kamień na Kamieniu – Środowisko Kultury

WIESŁAW MYŚLIWSKI
KAMIEŃ NA KAMIENIU
Adaptacja i reżyseria: Andrzej Róg

„KAMIEŃ NA KAMIENIU” to powieść Wiesława Myśliwskiego, która stała się wydarzeniem literackim już w trakcie druku na łamach miesięcznika TWORCZOŚĆ w 1983 roku. Późniejsze nagrody i wyróżnienia – m.in. tytuł „Książki dziesięciolecia 1975 – 1985″ w plebiscycie TYGODNIKA KULTURALNEGO ­potwierdziły tylko wielkość tej literatury. Henryk Bereza pisał o tej powieści: „Kamień na kamieniu” jest osiągnięciem powieściopisarskim miary najwyższej w skali dokonań polskiego powieściopisarstwa w XX wieku.

Adaptacja teatralna Andrzeja Roga, aktora Teatru STU od 1984 roku, kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym.” Dlatego reżyser skupił się na tematach dotyczących ludzi jego pokolenia, żyjących tu i teraz. Wspaniała literatura sprawia, że śmiech widowni miesza się z głęboką refleksją, a zabiegi inscenizacyjne sprawiają wrażenie  współuczestnictwa publiczności w dialogu z bohaterem.

Spektakl uhonorowany nagrodą Grand Prix w marcu 2023 na festiwalu MONODRAM RTF Radia Rzeszów.

Spektakl trwa 70 min.
Obsada – Andrzej Róg
Scenariusz, reżyseria – Andrzej Róg
Muzyka – Marek Bazela, Dominik Kwaśniewski
Scenografia – Kazimierz Madej

A czy wiecie, co działo się WCZORAJ na naszej scenie? Och, to była prawdziwa uczta dla zmysłów! Spektakl “Kamień na Kamieniu” według powieści Wiesława Myśliwskiego przeniósł widownię w świat pełen humoru, ale też głębokich refleksji.
Początkowo, kiedy atmosfera tętniła radością i energią, trudno było zdać sobie sprawę z głębszych przesłań tej sztuki. Jednakże wraz z rozwojem wydarzeń, dostrzec można było istotę przekazu ukrytego za kurtyną. Spektakl mienił się niczym podróż przez labirynt ludzkich relacji i uczuć.
Spektakl uczy szacunku do drugiego człowieka, pokazując, że prawdziwa wartość tkwi w sercu. Wyzwala empatię, skłaniając do refleksji nad sądami i ocenami wystawianymi często zbyt pochopnie. Skłania by nie oceniać drugiego tylko po pozorach czy zachowaniu, żeby nie marginalizować nikogo z powodu różnic. Każdy z nas jest bowiem historią, której nie zawsze widać na pierwszy rzut oka.
Tak więc, kochani, niech ta fotorelacja z tego niezwykłego spektaklu będzie dla Was przypomnieniem nie tylko o cudownym czasie spędzonym w Domu Kultury, ale również o wartościach, które są fundamentem naszej ludzkiej wspólnoty.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach, gdzie świat sztuki znów otworzy przed nami swoje niezliczone drzwi!

Podobne wpisy