XXIX Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej

 
 
 
 

ZPiT Rochy

Blues

Paka Sędzisza

Sędziszek

Skoczek

Kino Jedność

64 OKR

Bip

„Będę Cię szukał Panie, aby żyła moja dusza…” św. Augustyn

XXIX PODKARPACKI  KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp. już po raz 29. organizuje Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej. Jest to najstarszy konkurs poetycki w Polsce o tematyce religijnej. Inspiracją do  jego organizacji była wizyta Papieża Jana Pawła II w Rzeszowie, w czerwcu 1991 r. Inicjatorami Konkursu byli: Czesław Drąg,  długoletni kierownik Działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz śp. Edward Zolowski, instruktor MGOK w Sędziszowie Młp.

Od samego początku konkurs organizowany jest we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie oraz parafią p.w. Narodzenia NMP w Sędziszowie Młp., a od momentu jej utworzenia w 2005 roku, także z parafią  p.w. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.

         Finał konkursu odbywa się tradycyjnie w drugi piątek grudnia w tym roku tj. 13.12.2019r. w sali widowiskowej MGOK w Sędziszowie Młp. Poprzedzają go eliminacje rejonowe, które odbywają się w pięciu ośrodkach kultury na terenie Województwa Podkarpackiego tj. w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie, Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu,  w Centrum Kultury   w Kamieniu, Wojewódzkim Domu  Kultury w Rzeszowie .

Co roku w eliminacjach bierze udział około 200 wykonawców prezentujących lirykę religijną, modlitwy, prozę i poezję poszukującą sensu istnienia, a także rozważającą egzystencjalne dylematy człowieka. Uczestnikami tych poetyckich zmagań są uczniowie szkół średnich i osoby dorosłe, którzy  w tym  roku zaprezentują się w 2 kategoriach: recytacja i poezja śpiewana. W ciągu  prawie trzydziestu lat istnienia konkursu w finałach wystąpiło 1000 młodych artystów.

Co roku z uczestnikami finału spotyka się JE ks. bp  Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej bądź JE ks. bp Edward Białogłowski.

 

 

Back to Top