ZPiT Rochy

Blues

Paka Sędzisza

Sędziszek

Skoczek

Kino Jedność

Bip

„Będę Cię szukał Panie, aby żyła moja dusza…” św. Augustyn

XXIX PODKARPACKI  KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp. już po raz 29. organizuje Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej. Jest to najstarszy konkurs poetycki w Polsce o tematyce religijnej. Inspiracją do  jego organizacji była wizyta Papieża Jana Pawła II w Rzeszowie, w czerwcu 1991 r. Inicjatorami Konkursu byli: Czesław Drąg,  długoletni kierownik Działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz śp. Edward Zolowski, instruktor MGOK w Sędziszowie Młp.

Od samego początku konkurs organizowany jest we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie oraz parafią p.w. Narodzenia NMP w Sędziszowie Młp., a od momentu jej utworzenia w 2005 roku, także z parafią  p.w. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.

         Finał konkursu odbywa się tradycyjnie w drugi piątek grudnia w tym roku tj. 13.12.2019r. w sali widowiskowej MGOK w Sędziszowie Młp. Poprzedzają go eliminacje rejonowe, które odbywają się w pięciu ośrodkach kultury na terenie Województwa Podkarpackiego tj. w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie, Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu,  w Centrum Kultury   w Kamieniu, Wojewódzkim Domu  Kultury w Rzeszowie .

Co roku w eliminacjach bierze udział około 200 wykonawców prezentujących lirykę religijną, modlitwy, prozę i poezję poszukującą sensu istnienia, a także rozważającą egzystencjalne dylematy człowieka. Uczestnikami tych poetyckich zmagań są uczniowie szkół średnich i osoby dorosłe, którzy  w tym  roku zaprezentują się w 2 kategoriach: recytacja i poezja śpiewana. W ciągu  prawie trzydziestu lat istnienia konkursu w finałach wystąpiło 1000 młodych artystów.

Co roku z uczestnikami finału spotyka się JE ks. bp  Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej bądź JE ks. bp Edward Białogłowski.

 

 

Back to Top