SEDZISZOWSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ - QUEST

ZPiT Rochy

Blues

Paka Sędzisza

Sędziszek

Skoczek

Kino Jedność

Bip

Koncert Noworoczny , który odbył się 19 stycznia 2020 roku w MGOK, to początek obchodów Jubileuszu 30. lecia działalności sędziszowskich Rochów.

W koncercie, oprócz gospodarzy wzięły udział zespoły folklorystyczne z Trzciany, Wielopola Skrzyńskiego i Wiercan, które prowadzą absolwenci Rochów – Joanna Kozubowska i Piotr Drozd. Tak się składa, że grupę reprezentacyjną Rochów prowadzi również od kilku lat były tancerz Rochów – Witek Świder.  Była więc okazja do przyjacielskiego spotkania i wymiany instruktorskich doświadczeń. Publiczność miała okazję podziwiać żywiołowe tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski: z okolic Przeworska, Beskidu Śląskiego,  Nowego Sącza, Wielopola i Sędziszowa. Nie zabrakło akcentów noworocznych, czyli tradycyjnych „szczodraków”, pastorałek i wspólnie śpiewanych kolęd. Zespoły były świetnie przygotowane przez swoich choreografów,  toteż publiczność doceniła ich wysiłek burzą braw. Sala widowiskowa niestety nie pomieściła wszystkich chętnych miłośników folkloru, którzy niedzielne popołudnie  chcieli spędzić na ludowo. Trochę nam z tego powodu przykro, ale jednocześnie cieszy fakt, że istnieje duże zapotrzebowanie na tego rodzaju imprezy. Zapraszamy wszystkich chętnych na letnie festyny, na których Rochy będą występować przez cały rok, zanim 19 i 20 września 2020 r., podczas koncertów galowych podsumują  30 lat działalności artystycznej Zespołu  na Ziemi Sędziszowskiej.

P.s

Po koncercie uczestnicy zostali zaproszeni na pyszny żurek i pierogi przygotowane przez Stowarzyszenie Grodzianki z Będziemyśla. Dziękujemy im serdecznie . Dziękujemy również naszym gościom za cudowne spotkanie i uświetnienie inauguracji Roku Jubileuszowego ZPiT Rochy.

Zaskoczenie i radość

Grupa Obrzędowa Rochy znalazła się w gronie 11  najlepszych zespołów teatralnych i obrzędowych, które wystąpiły się na 36. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie  w dniach  od 25 do 27 października tego roku. Zespoły  te wyłoniono z ponad 40 grup teatralnych i obrzędowych występujących na Międzywojewódzkich Sejmikach w Kaczorach, Ożarowie, Stoczku Łukowskim, Bukowinie Tatrzańskiej i wspomnianym wyżej Tarnogrodzie. Rochy znalazły się  w tym gronie trochę przez przypadek (zajmujemy się przecież głownie tańcem tradycyjnym), ze względu na absencję jednej z grup rekomendowanych przez Muzeum w Przeworsku. Pani Katarzyna Ignas, etnograf tegoż muzeum,  zobaczyła „Zagorzycką kolędę z Herodem” wystawianą na scenie sędziszowskiego Domu Kultury w styczniu 2019 roku i zaproponowała, abyśmy wystartowali w 44 Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie i to już w lutym tego samego roku. Postanowiliśmy skorzystać z tego zaproszenia i przeżyć coś nowego. Występ był całkiem udany                            i skomplementowany przez bardzo profesjonalne Jury, ale nie spodziewaliśmy się ciągu dalszego. Jakież było nasze zaskoczenie kiedy okazało się, że dostaliśmy nominację do sejmiku ogólnopolskiego i tym samym znaleźliśmy się w gronie bardzo utytułowanych wiejskich teatrów dramatycznych                      i obrzędowych. Po raz drugi , tego samego roku znaleźliśmy się w gościnnym Tarnogrodzie , pod opiekuńczymi skrzydłami sympatycznej pani Dyrektor- Renaty Ćwik. Bardzo nam się spodobała organizacja i atmosfera towarzysząca tej  imprezie, której wartości dodały warsztaty dla uczestników  prowadzone przez Jury w składzie: Przewodniczący – Lech Śliwonik – teatrolog, były dziekan i rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej , Bożena Suchocka – aktorka, reżyser, wykładowca, Edward Wojtaszek – reżyser,  Tomasz Rokosz – kulturoznawca, etnomuzykolog, muzyk,  Katarzyna Smyk – folklorysta, językoznawca. Mieliśmy okazję poznać ciekawych ludzi, pasjonatów teatru amatorskiego i kultury ludowej, ludzi którzy od wielu lat uczestniczą w sejmikach i przekazują te tradycje młodszemu pokoleniu z nadzieją na ich kontynuowanie .

 

Tarnogrodzki Ośrodek Kultury od 44 lat zajmuje się organizacją tej prestiżowej imprezy. Współorganizatorzy to: Towarzystwo Kultury Teatralnej, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.

Małe Rochy w Budapeszcie.

Dziecięce zespoły z Polski, Mongolii i Węgier były uczestnikami IV Festiwalu Folklorystycznego Trzech Narodów, który odbył się w dniach od 16 do 23 sierpnia 2019 r. , w stolicy Węgier – Budapeszcie.

Polskę reprezentowały sędziszowskie Rochy ( grupy taneczna, wokalna i kapela muzyczna) zaproszone przez pana Tibora Gaala z organizacji Folk Fest Hungary. Wszystkie zespoły zamieszkały na czas festiwalu w domkach na campingu Csepel, nad Dunajem, w samym centrum miasta. Program festiwalu był  różnorodny i  bardzo atrakcyjny, ale też bardzo wymagający kondycyjnie, zważywszy, że w Budapeszcie w sierpniu jest bardzo gorąco. I tak było również tym razem. Pięć koncertów plenerowych, w których uczestniczyli mali artyści oraz poprzedzające je parady uliczne   odbywały się w ogromnym upale. Nie obyło się bez małych omdleń i potknięć spowodowanych przegrzaniem. Równolegle z programem artystycznym działał program kulinarny. Na jeden z głównych koncertów  każda z grup miała za zadanie przygotować stoły z  potrawami regionalnymi, którymi częstowano publiczność. Nasza  kulinarna spec grupa pod dyrekcją opiekunki Ani Białoruckiej i Anetki Kiebały zachwyciła gości koncertu smakiem polskich pierogów (zrobiono 600 sztuk!), serów, sanacyjnego chleba ze smalczykiem i ogórkiem kiszonym. Poza występami organizatorzy zapewnili uczestnikom zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy: góry Gellerta, wyspy Małgorzaty , zamku królewskiego i parlamentu. Było również spotkanie z zastępcą ambasadora RP, panią Małgorzatą Radwan-Vass i mini występem w naszej placówce dyplomatycznej oraz spotkanie z ambasadorem Mongolii. Pozostałe atrakcje festiwalu  to rejs statkiem do Szentendre (Budapeszteńska dzielnica artystów), rozgrywki sportowe, w tym kajakarstwo oraz warsztaty taneczne i warsztaty rękodzieła .  Potwierdza się więc wcześniej wspomniana różnorodność i wielość atrakcji tego  festiwalu, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci  uczestników.

Piknik integracyjny Rochów

Dwie grupy dziecięce i grupa młodzieżowa wraz ze swoimi rodzicami, czyli  ok.140 osób bawiło się 16 czerwca  2019 roku podczas rodzinnego pikniku Rochów. Był to Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca w jednym. Na małym boisku MOSiR w Sędziszowie, udostępnionym nieodpłatnie przez dyrektora , pana Marka Antosza, odbyły się gry i zabawy prowadzone przez animatorów firmy Art. Music Media , skoki na „dmuchańcach” i różnego rodzajukonkursy.  Przy dobrej muzyce i smacznym poczęstunku „rochowscy” rodzice mieli okazję do zabawy, rozmów i integracji.

Stowarzyszenie Folklorystyczne Rochy zorganizowało imprezę dzięki dotacji z projektu Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo 5 Gmin                    

 

Back to Top