XXIX Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej

 
 
 
 

ZPiT Rochy

Blues

Paka Sędzisza

Sędziszek

Skoczek

Kino Jedność

64 OKR

Bip

Małe Rochy w Budapeszcie.

Dziecięce zespoły z Polski, Mongolii i Węgier były uczestnikami IV Festiwalu Folklorystycznego Trzech Narodów, który odbył się w dniach od 16 do 23 sierpnia 2019 r. , w stolicy Węgier – Budapeszcie.

Polskę reprezentowały sędziszowskie Rochy ( grupy taneczna, wokalna i kapela muzyczna) zaproszone przez pana Tibora Gaala z organizacji Folk Fest Hungary. Wszystkie zespoły zamieszkały na czas festiwalu w domkach na campingu Csepel, nad Dunajem, w samym centrum miasta. Program festiwalu był  różnorodny i  bardzo atrakcyjny, ale też bardzo wymagający kondycyjnie, zważywszy, że w Budapeszcie w sierpniu jest bardzo gorąco. I tak było również tym razem. Pięć koncertów plenerowych, w których uczestniczyli mali artyści oraz poprzedzające je parady uliczne   odbywały się w ogromnym upale. Nie obyło się bez małych omdleń i potknięć spowodowanych przegrzaniem. Równolegle z programem artystycznym działał program kulinarny. Na jeden z głównych koncertów  każda z grup miała za zadanie przygotować stoły z  potrawami regionalnymi, którymi częstowano publiczność. Nasza  kulinarna spec grupa pod dyrekcją opiekunki Ani Białoruckiej i Anetki Kiebały zachwyciła gości koncertu smakiem polskich pierogów (zrobiono 600 sztuk!), serów, sanacyjnego chleba ze smalczykiem i ogórkiem kiszonym. Poza występami organizatorzy zapewnili uczestnikom zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy: góry Gellerta, wyspy Małgorzaty , zamku królewskiego i parlamentu. Było również spotkanie z zastępcą ambasadora RP, panią Małgorzatą Radwan-Vass i mini występem w naszej placówce dyplomatycznej oraz spotkanie z ambasadorem Mongolii. Pozostałe atrakcje festiwalu  to rejs statkiem do Szentendre (Budapeszteńska dzielnica artystów), rozgrywki sportowe, w tym kajakarstwo oraz warsztaty taneczne i warsztaty rękodzieła .  Potwierdza się więc wcześniej wspomniana różnorodność i wielość atrakcji tego  festiwalu, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci  uczestników.

Piknik integracyjny Rochów

Dwie grupy dziecięce i grupa młodzieżowa wraz ze swoimi rodzicami, czyli  ok.140 osób bawiło się 16 czerwca  2019 roku podczas rodzinnego pikniku Rochów. Był to Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca w jednym. Na małym boisku MOSiR w Sędziszowie, udostępnionym nieodpłatnie przez dyrektora , pana Marka Antosza, odbyły się gry i zabawy prowadzone przez animatorów firmy Art. Music Media , skoki na „dmuchańcach” i różnego rodzajukonkursy.  Przy dobrej muzyce i smacznym poczęstunku „rochowscy” rodzice mieli okazję do zabawy, rozmów i integracji.

Stowarzyszenie Folklorystyczne Rochy zorganizowało imprezę dzięki dotacji z projektu Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo 5 Gmin                    

Rochy dla Sędziszowian

ROCHY DLA SĘDZISZOWIAN

W przeddzień wyjazdu na festiwal do Albanii, w dniu 23 czerwca 2019 , Zespół Pieśni i Tańca Rochy dał duży koncert , który był podsumowaniem roku tanecznego, a jednocześnie prezentacją nowych układów tanecznych , które wzbogaciły repertuar zespołu. Widownię Sędziszowskiego Domu Kultury wypełnili rodzice, znajomi i sympatycy folkloru. Koncert wspaniale poprowadziła pani Małgorzata Hołowińska , dyrektorka WDK w Rzeszowie i kierownik tamtejszego zespołu Bandoska, która po koncercie gratulowała sędziszowianom tak dobrego zespołu, jakim są Rochy. Imprezie towarzyszyły stoiska z przysmakami i regionalnymi potrawami przygotowanymi przez trzy koła gospodyń oraz  stoisko Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo 5 Gmin, która  ją dofinansowała.

 

GRUPA OBRZĘDOWA ROCHY NA PODIUM XXXI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „LUDOWE OBRZĘDY I ZWYCZAJE”

Jury konkursu doceniło sędziszowskie Rochy i przyznało grupie obrzędowej III nagrodę oraz nominację do Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. W konkursie wystartowało 17 autentycznych zespołów obrzędowych z całego Podkarpacia. Grand Prix wywalczył Zespół Regionalny „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego.

DYPLOM

 

Back to Top