XXIX Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej

 
 
 
 

ZPiT Rochy

Blues

Paka Sędzisza

Sędziszek

Skoczek

Kino Jedność

64 OKR

Bip

Zaskoczenie i radość

Grupa Obrzędowa Rochy znalazła się w gronie 11  najlepszych zespołów teatralnych i obrzędowych, które wystąpiły się na 36. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie  w dniach  od 25 do 27 października tego roku. Zespoły  te wyłoniono z ponad 40 grup teatralnych i obrzędowych występujących na Międzywojewódzkich Sejmikach w Kaczorach, Ożarowie, Stoczku Łukowskim, Bukowinie Tatrzańskiej i wspomnianym wyżej Tarnogrodzie. Rochy znalazły się  w tym gronie trochę przez przypadek (zajmujemy się przecież głownie tańcem tradycyjnym), ze względu na absencję jednej z grup rekomendowanych przez Muzeum w Przeworsku. Pani Katarzyna Ignas, etnograf tegoż muzeum,  zobaczyła „Zagorzycką kolędę z Herodem” wystawianą na scenie sędziszowskiego Domu Kultury w styczniu 2019 roku i zaproponowała, abyśmy wystartowali w 44 Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie i to już w lutym tego samego roku. Postanowiliśmy skorzystać z tego zaproszenia i przeżyć coś nowego. Występ był całkiem udany                            i skomplementowany przez bardzo profesjonalne Jury, ale nie spodziewaliśmy się ciągu dalszego. Jakież było nasze zaskoczenie kiedy okazało się, że dostaliśmy nominację do sejmiku ogólnopolskiego i tym samym znaleźliśmy się w gronie bardzo utytułowanych wiejskich teatrów dramatycznych                      i obrzędowych. Po raz drugi , tego samego roku znaleźliśmy się w gościnnym Tarnogrodzie , pod opiekuńczymi skrzydłami sympatycznej pani Dyrektor- Renaty Ćwik. Bardzo nam się spodobała organizacja i atmosfera towarzysząca tej  imprezie, której wartości dodały warsztaty dla uczestników  prowadzone przez Jury w składzie: Przewodniczący – Lech Śliwonik – teatrolog, były dziekan i rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej , Bożena Suchocka – aktorka, reżyser, wykładowca, Edward Wojtaszek – reżyser,  Tomasz Rokosz – kulturoznawca, etnomuzykolog, muzyk,  Katarzyna Smyk – folklorysta, językoznawca. Mieliśmy okazję poznać ciekawych ludzi, pasjonatów teatru amatorskiego i kultury ludowej, ludzi którzy od wielu lat uczestniczą w sejmikach i przekazują te tradycje młodszemu pokoleniu z nadzieją na ich kontynuowanie .

 

Tarnogrodzki Ośrodek Kultury od 44 lat zajmuje się organizacją tej prestiżowej imprezy. Współorganizatorzy to: Towarzystwo Kultury Teatralnej, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.

Małe Rochy w Budapeszcie.

Dziecięce zespoły z Polski, Mongolii i Węgier były uczestnikami IV Festiwalu Folklorystycznego Trzech Narodów, który odbył się w dniach od 16 do 23 sierpnia 2019 r. , w stolicy Węgier – Budapeszcie.

Polskę reprezentowały sędziszowskie Rochy ( grupy taneczna, wokalna i kapela muzyczna) zaproszone przez pana Tibora Gaala z organizacji Folk Fest Hungary. Wszystkie zespoły zamieszkały na czas festiwalu w domkach na campingu Csepel, nad Dunajem, w samym centrum miasta. Program festiwalu był  różnorodny i  bardzo atrakcyjny, ale też bardzo wymagający kondycyjnie, zważywszy, że w Budapeszcie w sierpniu jest bardzo gorąco. I tak było również tym razem. Pięć koncertów plenerowych, w których uczestniczyli mali artyści oraz poprzedzające je parady uliczne   odbywały się w ogromnym upale. Nie obyło się bez małych omdleń i potknięć spowodowanych przegrzaniem. Równolegle z programem artystycznym działał program kulinarny. Na jeden z głównych koncertów  każda z grup miała za zadanie przygotować stoły z  potrawami regionalnymi, którymi częstowano publiczność. Nasza  kulinarna spec grupa pod dyrekcją opiekunki Ani Białoruckiej i Anetki Kiebały zachwyciła gości koncertu smakiem polskich pierogów (zrobiono 600 sztuk!), serów, sanacyjnego chleba ze smalczykiem i ogórkiem kiszonym. Poza występami organizatorzy zapewnili uczestnikom zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy: góry Gellerta, wyspy Małgorzaty , zamku królewskiego i parlamentu. Było również spotkanie z zastępcą ambasadora RP, panią Małgorzatą Radwan-Vass i mini występem w naszej placówce dyplomatycznej oraz spotkanie z ambasadorem Mongolii. Pozostałe atrakcje festiwalu  to rejs statkiem do Szentendre (Budapeszteńska dzielnica artystów), rozgrywki sportowe, w tym kajakarstwo oraz warsztaty taneczne i warsztaty rękodzieła .  Potwierdza się więc wcześniej wspomniana różnorodność i wielość atrakcji tego  festiwalu, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci  uczestników.

Piknik integracyjny Rochów

Dwie grupy dziecięce i grupa młodzieżowa wraz ze swoimi rodzicami, czyli  ok.140 osób bawiło się 16 czerwca  2019 roku podczas rodzinnego pikniku Rochów. Był to Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca w jednym. Na małym boisku MOSiR w Sędziszowie, udostępnionym nieodpłatnie przez dyrektora , pana Marka Antosza, odbyły się gry i zabawy prowadzone przez animatorów firmy Art. Music Media , skoki na „dmuchańcach” i różnego rodzajukonkursy.  Przy dobrej muzyce i smacznym poczęstunku „rochowscy” rodzice mieli okazję do zabawy, rozmów i integracji.

Stowarzyszenie Folklorystyczne Rochy zorganizowało imprezę dzięki dotacji z projektu Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo 5 Gmin                    

Rochy dla Sędziszowian

ROCHY DLA SĘDZISZOWIAN

W przeddzień wyjazdu na festiwal do Albanii, w dniu 23 czerwca 2019 , Zespół Pieśni i Tańca Rochy dał duży koncert , który był podsumowaniem roku tanecznego, a jednocześnie prezentacją nowych układów tanecznych , które wzbogaciły repertuar zespołu. Widownię Sędziszowskiego Domu Kultury wypełnili rodzice, znajomi i sympatycy folkloru. Koncert wspaniale poprowadziła pani Małgorzata Hołowińska , dyrektorka WDK w Rzeszowie i kierownik tamtejszego zespołu Bandoska, która po koncercie gratulowała sędziszowianom tak dobrego zespołu, jakim są Rochy. Imprezie towarzyszyły stoiska z przysmakami i regionalnymi potrawami przygotowanymi przez trzy koła gospodyń oraz  stoisko Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo 5 Gmin, która  ją dofinansowała.

 

 

Back to Top