XXIX Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej

 
 
 
 

ZPiT Rochy

Blues

Paka Sędzisza

Sędziszek

Skoczek

Kino Jedność

64 OKR

Bip

Ludowe obrzędy i zwyczaje

PROTOKÓŁ

PROGRAM

W dniach 28-29 kwietnia od godz.10.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. odbędzie się XXX Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje”. Nasza placówka po raz trzeci będzie gościć uczestników konkursu, którego głównym organizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje” to jedna z najstarszych imprez związanych z folklorem na terenie Polski. Organizowana jest od 1987r. przez WDK Rzeszów Jej głównym celem jest ochrona i popularyzacja tradycyjnego folkloru, a w szczególności autentycznych obrzędów i zwyczajów. Głównym przesłaniem odbywających się od trzech dekad konfrontacji jest wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej grup regionalnych.

Podczas tegorocznej edycji konkursu zaprezentuje się około 20 zespołów z województwa podkarpackiego, zrzeszających ponad trzystu artystów-amatorów w wieku od 6 do prawie 90 lat. Grupy przedstawią obrzędy i zwyczaje rodzinne związane z narodzinami dziecka, chrzcinami, weselem, pogrzebem, cyklem prac na roli, a także widowiska dotyczące świąt Bożego Narodzenia, Zapustów, Wielkanocy. Prezentacje oceniać będzie komisja konkursowa, w której zasiądą eksperci w dziedzinie etnografii, teatru i muzyki. Przedstawieniom grup obrzędowych z Podkarpacia towarzyszyć będą spotkania konsultacyjne z ekspertami. O poczęstunek dla uczestników i gości konkursu zadbają Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Klęczan. Konkurs został objęty patronatem medialnym Telewizji Rzeszów i Radia Rzeszów.

 

Wszystkich miłośników folkloru i widowisk obrzędowych zapraszamy.

 

Konkurs został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

KARTA ZGŁOSZENIA

REGULAMIN

 

 

Back to Top