scena dla malucha 2021

SEDZISZOWSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ - QUEST

ZPiT Rochy

Blues

Paka Sędzisza

Sędziszek

Skoczek

Kino Jedność

Bip

KPR

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp. już po raz 27. organizuje Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej. Jest to najstarszy konkurs poetycki w Polsce o tematyce religijnej. Inspiracją do jego organizacji była wizyta Papieża Jana Pawła II w Rzeszowie, w czerwcu 1991 r. Inicjatorami Konkursu byli: Czesław Drąg, kierownik Działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz śp. Edward Zolowski, instruktor MGOK w Sędziszowie Młp.

Od samego początku konkurs organizowany jest we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie oraz parafią p.w. Narodzenia NMP w Sędziszowie Młp., a od momentu jej utworzenia w 2005 roku, także z parafią p.w. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.

Finał konkursu odbywa się tradycyjnie w drugi piątek grudnia w sali widowiskowej MGOK w Sędziszowie Młp. Poprzedzają go eliminacje rejonowe, które odbywają się w pięciu ośrodkach kultury na terenie Województwa Podkarpackiego tj. w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie, Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, w Centrum Kultury w Kamieniu, Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie .

Co roku w eliminacjach bierze udział około 200 wykonawców prezentujących lirykę religijną, modlitwy, prozę i poezję poszukującą sensu istnienia, a także rozważającą egzystencjalne dylematy człowieka. Uczestnikami tych poetyckich zmagań są uczniowie szkół średnich i osoby dorosłe, którzy prezentują się w 3 kategoriach: recytacja poezja śpiewana, monodram. Co roku z uczestnikami finału spotyka się JE ks. bp Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

 

 

 

Back to Top